تبلیغات
(شاه مردان علی) - داستان های نهج البلاغه حضرت علی (ع)
(شاه مردان علی)

آرامش علی (ع) در میدان جنگ

ابوحیان تیمی از پدرش نقل می کند که گفت: همراه علی ـ علیه السلام ـ در جبهه صفین بودم. آن حضرت گردانها را آماده می کرد و به خط مقدم جبهه می فرستاد، در نبردگاه، معاویه را دیدم بر پشت اسبی لمیده، آنچنان که نزدیک است به زمین بیفتد و علی ـ علیه السلام ـ را دیدم که در چند قدمی او سوار بر اسب شده و شمشیر پیامبر را به دست گرفته است و رجز می خواند.
در این هنگام یکی از سربازان سپاه علی ـ علیه السلام ـ به پیش آمد و به علی ـ علیه السلام ـ گفت: « ای امیرمؤمنان! خود را حفظ کن! گمانم این ملعون (اشاره به معاویه) حیله کرده که تو را غافلگیر کند ».
امام فرمود: «نه جانم، کفی بالاجل حارساً: اجل و سرنوشت قطعی برای حفاظت انسان کافی است»[۱] هر انسانی به وسیله فرشتگان مخصوص پاسداری و حفاظت می شود. وقتی اجل انسان فرا رسید، آن فرشتگان انسان را رها می سازند.[ [ ۲ این مطلب در نهج البلاغه در خطبه ۶۲ آمده: در آن هنگام که آن حضرت را تهدید به قتل کردند، فرمود:
و انّ علی من الله جنّهً حصینهً، فاذا جاء یومی انفرجت عنّی، و اسلمتنی
 : »خداوند برای من، سپر محکمی قرار داده (که همان اجل است) که مرا از حوادث، حفظ می کند و هنگامی که روز (پایان عمر) من فرا رسید، آن سپر از من دور می شود و مرا تسلیم حوادث می سازد و در آن روز نه تیر به خطا می رود و نه زخم خوب می شود».
و در کلمات قصار شماره ۲۰۱ چنین آمده:
انّ مع کلّ انسان ملکین یحفظانه، فاذا جاء القدر خلّیا بینه و بینه و انّ الاجل جنّهٌ حصینهٌ: »همراه هر انسانی دو فرشته است. که او را پاسداری می کنند، ولی هنگامی که مقدّرات فرا رسد او را رها می سازند. اجل سپری محکم است».


پی نوشتها :

[1]. امام با این توکل و اطمینان خاطر و آرامش قلب، در نبردگاه عبور می کرد، گوئی هیچ اتفاقی رخ نداده است، و به ما این درس را آموخت که اجل (و پایان عمر) به تنهایی کافی است که نگهدار انسان باشد تا اجل نیامده کسی نمی میرد (و این همان اجل مسمّی است که در آیه ۲ سوره انعام ذکر شده).

 [2] . بحارالانوار، ج۴۱، ص۱ـ۲ جمله «و کفی بالاجل حارساً» در نهج البلاغه، حکمت ۳۰۶ آمده است.


منبع : سایت شیعه ها

 
طبقه بندی: پندهایی از نهج البلاغه،
برچسب ها: داستان های نهج البلاغه، شاه مردان، استاد شفازاده، آرامش حضرت علی ع،

تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392 | 00:06 | نویسنده : رضا فلاح | نظرات

  • اخبار
  • راکت
  • کارت شارژ همراه اول